Zakończono rekrutację obserwatorów wyborów prezydenckich w Mołdawii w ramach misji OSCE/ODIHR

Fundacja Solidarności Międzynarodowej informuje, że 13 października 2016 r. Komisja, w skład której weszli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Fundacji Solidarności Międzynarodowej, wybrała grupę obserwatorów krótkoterminowych na wybory prezydenckie w Mołdawii, zaplanowane na 30 października 2016 r.

 

Czytaj dalej Zakończono rekrutację obserwatorów wyborów prezydenckich w Mołdawii w ramach misji OSCE/ODIHR

Sukcesy gruzińskich kobiet z Zemo i Kvemo Nikozi

Już w czasie trwania projektu „Wsparcie kobiet w rejonie Zemo i Kvemo Nikozi” uczestniczki zaczęły wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Maja Maisuradze (lat 50) złożyła wniosek projektu do Ministerstwa Finansów w efekcie którego otrzymała traktor.
Podczas warsztatów na temat pisania projektów zaczęła przygotowywać swój własny projekt. Kilka dni wcześniej zarejestrowała spółdzielnię w lokalnym urzędzie, w skład w której wchodzi jej bliższa i dalsza rodzina. Maja chce zagospodarować ziemię, którą posiada, ale dotychczas nie miała odpowiedniego sprzętu.

Czytaj dalej Sukcesy gruzińskich kobiet z Zemo i Kvemo Nikozi

Ukraińscy dziennikarze regionalni w Polsce

W Warszawie przebywa grupa 10 dziennikarzy ukraińskich mediów regionalnych, z różnych regionów: od Ługańska, poprzez Zaporoże, Czerniowce po Lwów. Są z wizyta studyjną, w czasie której będą w Warszawie, Poznaniu i Wielkopolsce.

 

usaid1

 

Wizyta jest częścią projektu realizowanego od września 2015 r. do marca 2017 r., przez Fundację Solidarności Międzynarodowej współfinansowanego ze środków polskiego MSZ oraz Amerykańskiej  Agencji Międzynarodowego Rozwoju USAID, zatytułowanego “Obiektywny obraz procesów związanych z  Układem o Stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską w ukraińskich mediach”.

 

Czytaj dalej Ukraińscy dziennikarze regionalni w Polsce

Kolejne warsztaty wspierające reformy decentralizacyjne na Ukrainie

Trwa realizacja projektu „Zwiększenie udziału mieszkańców w planowaniu strategicznym i planowaniu świadczenia usług publicznych, w nowych połączonych hromadach na Ukrainie”, współfinansowanego ze środków Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji (PKWD), realizowanego przez Związek Miast Polskich (ZMP), we współpracy ze Związkiem Miast Ukrainy. We wrześniu w ukraińskich hromadach, w obwodzie chmielnickim i tarnopolskim, odbyły się kolejne warsztaty. Gminy tarnopolszczyzny odwiedzili polscy samorządowcy.

 

O możliwościach rozwoju hromady, poprzez wsparcie drobnej i średniej przedsiębiorczości rozmawiano m.in. podczas spotkania fokus-grupy poświęconej rolnictwu. Spotkanie odbyło się w Zamku Miedzhybyzh. (fot. A. Stachowiak)

Czytaj dalej Kolejne warsztaty wspierające reformy decentralizacyjne na Ukrainie

Gruzińskie szkoły wspierają partycypację

Pod znakiem partycypacji uczniowskiej – czyli włączania uczniów w decydowanie o tym, co dzieje się  w szkole – upłynęło spotkanie otwierające pracę sieci szkół „Szkoły dla demokracji” w Gori w dniach 23-24.09.

 

W tegorocznych działaniach prowadzonych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z gruzińską organizacją Kartlosi bierze udział 20 szkół. W większości są to szkoły pracujące z nami już drugi, trzeci lub nawet czwarty rok. Za każdym razem staramy się proponować uczestnikom nowe aktywności i działania, wzmacniać ich w nowych obszarach.

 

gruzja

fot. Tamar Sosiashvili

 

Czytaj dalej Gruzińskie szkoły wspierają partycypację

Rozpoczęła się misja krótkoterminowych obserwatorów wyborów parlamentarnych w Gruzji

Polscy obserwatorzy krótkoterminowi wyjechali do Gruzji, by w ramach misji OBWE/ODIHR obserwować wybory parlamentarne, które odbędą się 8 października 2016. Wylot grupy był poprzedzony krótkim spotkaniem informacyjnym w siedzibie Fundacji Solidarności Międzynarodowej, podczas którego o sytuacji przed wyborami opowiedział ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, Maciej Falkowski.

 

Czytaj dalej Rozpoczęła się misja krótkoterminowych obserwatorów wyborów parlamentarnych w Gruzji

Samorządowcy z Doniecka, Ługańska i Charkowa w Polsce

W poniedziałek 26 września 2016 r. rozpoczęła się wizyta studyjna samorządowców z nowych połączonych i łączących się gromad z obwodów Charkowskiego, Donieckiego i Ługańskiego na wschodniej Ukrainie. Uczestnicy wizyty brali udział w ubiegłorocznym projekcie fundacji Terra Humana „Decentralizacja w praktyce. Polskie doświadczenie samorządności lokalnej a nowe rozwiązania na Ukrainie”  finansowanym ze środków programu Wsparcie Demokracji 2015. W ramach tegorocznej edycji programu, fundacja Terra Humana umożliwia ukraińskim samorządowcom zapoznanie się funkcjonowaniem polskich samorządów w praktyce.

 

 

Wizyta rozpoczęła się warsztatem mającym na celu przypomnienie struktury, zadań i sposobu funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Uczestnicy wizyty zadawali pytania o polskie rozwiązania, w szczególności dotyczące realizacji zadań własnych gminy związanych z oświatą, ochroną zdrowia, czy zarządzaniem i rozwojem gmiony. W pierwszym dniu wizyty studyjnej uczestnicy spotkali się z Panem Wojtem Jerzym Ferdynandem Adamskim oraz władzami gminy Dydnia w Województwie Podkapackim. Odwiedzili szkoły oraz inne inwestycje gminne zrealizowane w ostatnich latach.

Czytaj dalej Samorządowcy z Doniecka, Ługańska i Charkowa w Polsce

Dziennikarze z Ukrainy z wizytą w Katowicach i Warszawie

W dniach 11-18 września 2016 dwunastu dziennikarzy z Ukrainy wzięło udział w wizycie studyjnej do Polski, podczas której poznawali sposoby działania na rzecz lokalnych zmian i poprawy życia lokalnych społeczności. Podczas wizyty, organizowanej przez Fundację Edukacja dla Demokracji, dziennikarze mieli możliwość zapoznania się z działalnością mediów lokalnych i krajowych, organizacji pozarządowych i władz lokalnych w Katowicach i w Warszawie. Odwiedzili również Sosnowiec, Chorzów, Zabrze i Gliwice.

 

Czytaj dalej Dziennikarze z Ukrainy z wizytą w Katowicach i Warszawie

Warsztaty o współczesnych technikach multimedialnych dla dziennikarzy z 11 obwodów Ukrainy

Uczestnicy projektu „Ukraińscy dziennikarze lokalni – razem dla poprawy jakości” wzięli udział w pierwszym warsztacie projektowym w Kijowie.

Szkolenie z zakresu współczesnych narzędzi multimedialnych, które prowadzili polscy i ukraińscy eksperci, zostało podzielone na cztery bloki tematyczne: SEO i optymizacja tekstu, infografiki i wizualizacja, Social Media Marketing, CMS i prawa autorskie.

Obecnie wszyscy wiedzą, czym jest twitter, facebook czy infografiki. Tylko jak z ich pomocą wpływać na opinię publiczną, przyciągnąć, zainteresować oraz utrzymać odbiorcę? To już wymaga specjalistycznej wiedzy i stanowi prawdziwe wyzwanie, z którym w ciągu pięciu dni zmagali się uczestnicy treningu.

Czytaj dalej Warsztaty o współczesnych technikach multimedialnych dla dziennikarzy z 11 obwodów Ukrainy

Rekrutacja obserwatorów krótkoterminowych (STOs) wyborów prezydenckich w Mołdawii

Fundacja Solidarności Międzynarodowej, działając w ramach zadania zleconego przez MSZ RP, ogłasza nabór obserwatorów krótkoterminowych (STOs) wyborów prezydenckich w Mołdawii (30 października 2016 r.) w ramach misji obserwacyjnej ODIHR/OBWE. Wyjazd obserwatorów planowany jest orientacyjnie od 25 października do 1 listopada.

Ogłoszenie wyników rekrutacji planowane jest 14 października 2016. Fundacja skontaktuje się wyłącznie z osobami wyłonionymi w wyniku rekrutacji.

Wymagania:

ukończone 18 lat,

posiadanie rachunku bankowego w złotych,

posiadanie paszportu ważnego co najmniej rok od daty ogłoszenia rekrutacji,

znajomość języków angielskiego i rosyjskiego lub rumuńskiego/mołdawskiego w stopniu zaawansowanym (minimum B2),

znajomość sytuacji politycznej w Mołdawii,

Ważne: Kandydatki/kandydaci muszą posiadać obywatelstwo polskie i nie mogą posiadać obywatelstwa mołdawskiego.

Czytaj dalej Rekrutacja obserwatorów krótkoterminowych (STOs) wyborów prezydenckich w Mołdawii